Greaves Tarihçe

Greaves Ltd. ; Dünyanın en büyük dizel motor üreticisi olma vizyonu ile James Greaves ve George Cotton ortaklığı ile 1859 yılında kurulmuştur.

Greaves , Dünyanın önde gelen mühendislik şirketlerinden biridir. Tüm Dünya’da endüstriyel sektörlerin ihtiyacını karşılamak için geniş bir ürün yelpazesi ile üretim yapmaktadır. Şirketin temel yetkinlikleri Dizel ve Benzin motorları, Jeneratörler, Pompalar, Tarım ve İnşaat ekipmanlarıdır.

Greaves, çeşitli ticari faaliyetler ile oluşturmuş olduğu güçlü organizasyon yapısını 1937 yılında İngiliz Crompton Parkinsson Ltd. ile ortak girişim kurarak daha da güçlendirmiş. Şimdiki adıyla Crompton Greaves adıyla Elektrik ürünleri üretimine ve hemen arkasından Ruston&Hornsby Ltd. ile dizel motor üretimine başlamıştır.

1962 yılında David Brown Gear Industries işbirliği ile Enerji nakil ünitesi kurularak Endüstriyel ve Deniz Redüktörleri üretimine öncülük eden şirket 1980 yılında Jeneratör ve deniz taşıtları için yüksek güçte MWM dizel motorların üretimine başlamıştır.

Yıllar içerisinde Morganit Ltd. ile silisyum Karbür pota üretimi, Alman Bomag GmbH teknik işbirliği ile vibrasyonlu silindir üretimi 1996 yılında Transit Mikser ve Beton santralleri ve İtalyan CIFA teknik işbirliği ile betonlama ekipmanları üretimine de başlayan şirket 2006 yılında yeni nesil motorları tasarlamak ve geliştirmek için bölgesinin en büyük teknoloji ve AR-GE merkezini kurmuştur.

2007 yılında Alman Bukh-Faryman GmbH şirketini satın alan Greaves, A state of the Art teknoloji merkezini ve yeni nesil G serisi motorlar için yeni üretim tesislerini hizmete açmıştır. Sadece hafif dizel motor üretimi için beş ayrı üretim tesisi ve iki ARGE ve teknoloji merkezi bulunan şirket 2012 yılında 3.000.000 dizel motorunu üretmiş yıllık 500.000 adetlik üretim hacmine ulaşmıştır. 2014 yılında Avrupa ve Orta Asya’da genişleme politikasına bağlı olarak Isotlar Grup A.Ş. ile bahsi geçen bölge de satış ve pazarlama organizasyonu için exclusive işbirliği anlaşması imzalamıştır.